Corona Virüsü ile Mücadelede Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya bir yandan insanların bilinçlenmesini sağlarken diğer yandan da bilgi kirliliğiyle dolu bir mecra haline gelmiş durumda. Doğru kullanıldığında yararları saymakla bitmeyen dijital platformlar, kötüye kullanıldığında ya da bilinçsiz kullanıldığında oldukça zararlıdır. Halkın panik halinde marketleri yağmalaması ve toplu taşımalarda birbirlerine kötü davranmaları hep sosyal medyada yayılan yanlış bilgilerin sonucudur. Yine virüs karşısında nelere dikkat etmeli, corona virüsünün belirtileri nelerdir? diye sorduğumuzda doğru bilgilere ulaşıp kendimiz ve çevremiz için yararlı bilgilere de ulaşabilmekteyiz.
Burada bizlere düşen görev karşımıza çıkan bilgilere güvenmeden önce gerçekliğini sorgulamak ve soğukkanlı davranmaktır.
Peki bir kurum olarak sosyal medyadaki görevlerimiz neler olmalı?
Virüsün tehlikeleri hakkında insanları bilinçlendirmeliyiz.
Bunu yaparken insanları panik havasına sokmadan, sağlıklarını korumak adına bilgiler vermeliyiz.
Virüsün yayılmasını engelleyen faydaları anlatmalıyız.
Gerekmedikçe dışarı çıkmamaları gerektiğinden bahsedebiliriz ancak gerekli durumlarda insanların evlerine kapanmamaları gerektiğini ve ihtiyaçları çerçevesinde nasıl davranmaları gerektiğini anlatmalıyız.
İşte tam da bu anda sosyal medya yol haritası çizerek insanların sağlıklı bir şekilde ihtiyaçlarını nasıl giderebileceklerini anlatmalıdır.
Öncelikle alışveriş ihtiyacı, hastaneye gitme ihtiyacı, fatura ödeme ihtiyacı, spor yapma ihtiyacı gibi saymakla bitmeyecek ihtiyaçlar listelenebilir.
Sosyal medyada nasıl yol göstereceğiz?
Kurumumuza gelecek olan insanlara onların sağlığını korumak adına aldığımız önlemleri sosyal medyada göstermeliyiz.
Yapılan dezenfekte işlemlerinin ne kadar profesyonel bir ekiple ve sıkça yapıldığını göstermeliyiz.
Kurum içi çalışanların sağlık kontrollerinden geçirilmesi sağlanabilir ve sosyal medyada bunun bilgisi verilerek güven sağlanabilir.
Kuruma gelen müşterilerin kapıdan girdikleri ilk andan son ana kadar herhangi bir tehdit oluşturmaması adına eldiven, maske ve galoş kullanmaları sağlanabilir.
Herkese eşit şartlarda sağlanan bu hizmetler dijital mecralarda güven duygusunu sağlamak amacıyla sıkça bahsedilmelidir.
Sosyal sorumluluk çerçevesinde sık sık ilaçlamalar yapılmalı ve insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için kurumlarını güvenle tercih edebilecekleri çağrısını yapmalılar.
Türkiye ekonomisinin virüsten etkilenmemesi adına kurumlar öncelikle kendi iç sağlığını ve temizliğini sağlamalıdır. İnsanların ihtiyaçlarını ertelememesi adına önemli önlemler alınmalıdır.

    Leave Your Comment Here