ANGOLA

Dilleri, dinleri ve kültürleri  bize benzediği söylenilemez hatta bize benzeyen bir özellikleri var mı diye sorgularsak bulabileceğimizden pek de emin değilim. Asla misafirperver ve canayakın değiller. Bu onları kötülemek amacıyla değil belkide uzun yıllar sömürge devlet olmaları kendi kültür ve dillerinin asimile olma tehlikesiyle yüz yüze kalmaları onları yabancılara karşı asi yapıyor olabilir. Özellikle de beyazlara karşı.  Güzel sahilleri ve tropikal bitki örtüsü olmasına rağmen, 30 yılı aşkın süren iç savaş sebebiyle turistik bir yer olmayı başaramamış bir ülke.

Petrol ve doğal kaynaklar bakımından zengin ancak kullanılamıyor. Toprak zenginliği ve doğal koşullar uygun olmasına rağmen tarım ülkesi de olamamış çünkü uzun yıllar sömürgeden kurtulma mücadelesi vermesinin hemen ardından da iç savaşla boğuşmuş ve halkın yüzde 95’i ekonomik anlamda fakir bir ülke. Her şey ithal ediliyor ve üretim yok denecek kadar az.

Zengin yerliler, iyi durumda olan Portekizliler ve ülkede yaşayan zengin yabancılar kale gibi duvarları olan özel güvenlikli sitelerde oturuyor çünkü güvenlik yok denecek kadar az. Ülkenin diğer yüzde 95’lik fakir halkıysa beyazlara karşı sıcakkanlı davranmıyor. Luanda dışında ülkenin diğer kısımları daha güvenli denebilir yineden karanlık ve ıssız ortamlarda bulunmamakta fayda var.

 

    Leave Your Comment Here